ZBIÓRKA PIENIĘDZY NA RENOWACJĘ HISTORYCZNEGO SZTANDARU

Szkoła Podstawowa w Głogowie Młp. chce odnowić historyczny sztandar – to znajdujący się w szkolnej gablocie sztandar Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, które powstało w Głogowie Młp. w 1903 roku. Na jego renowację potrzebna jest jednak kwota 25 tys. zł.


W tym roku mija 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości. Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Samorząd Uczniowski i Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Głogowie Małopolskim chcąc czynnie włączyć się w działania mające na celu upamiętnienie tego wydarzenia, wystąpiła z inicjatywą zebrania środków na odnowienie znajdującego się w szkolnej gablocie – sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Organizacja ta, założona na początku XX wieku, miała na celu przyczynić się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Jej sztandar to niemy świadek tych wydarzeń, jednak jego burzliwe dzieje, wycisnęły na nim swoje piętno – obecnie jest mocno zniszczony i wymaga renowacji.

Aby to zrobić potrzebna jest kwota 25 tys. zł. dlatego szkoła organizuje zbiórkę funduszy na ten cel. W szkole, podczas wywiadówek (12 kwietnia) będzie możliwość zakupu cegiełek o wartości: 10, 20 lub 50 złotych, dochód ze sprzedaży których przeznaczony będzie na renowację sztandaru. W późniejszym czasie cegiełki będzie można zakupić w sekretariacie szkoły. Można również dokonywać wpłat na utworzone specjalnie w tym celu konto. Każda instytucja, przedsiębiorca i lokalna społeczność może wesprzeć ten szczytny cel, by jednocześnie uczcić tę niezwykłą rocznicę.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” – powstało pod koniec XIX wieku we Lwowie. Bardzo szybko zdobyło ogromną popularność wśród młodych ludzi, propagując idee sprawności fizycznej i kształtując cnoty obywatelskie. Jednak nadrzędnym celem organizacji była działalność patriotyczno-kulturalna, mająca w przyszłości przyczynić się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mieszkańcy Głogowa i okolic od zawsze chętnie i aktywnie włączali się w działalność niepodległościową, stąd nie dziwi fakt, że już w 1903 roku, z inicjatywy notariusza sądu głogowskiego Franciszka Pileckiego, zostało powołane również w Głogowie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Cieszyło się ono olbrzymią popularnością wśród młodych głogowian, stając się centrum życia kulturalno-patriotycznego miasta.

Ufundowany został także sztandar, z dumą prezentowany podczas lokalnych świąt i uroczystości. Obecnie znajduje się on w Szkole Podstawowej im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Głogowie Młp. Sztandar liczy zatem ponad 100 lat i jest bezpośrednim świadkiem angażowania się naszych przodków w działania patriotyczne w miasteczku. Zresztą sama jego historia jest niezwykła. Podczas działań wojennych, latem 1914 roku oddziały Rosjan zarekwirowały go, traktując jako chorągiew wojskową. Uważano, że przepadł bezpowrotnie. Jakież było zdziwienie i radość mieszkańców Głogowa, kiedy w latach 20- tych XX wieku do ratusza nadeszła przesyłka, a w niej sztandar Towarzystwa. Okazało się, że został odnaleziony w Odessie na Krymie i odesłany do Polski.

Podczas II wojny światowej znowu zaginął bez wieści, tym razem na wiele dziesiątek lat. Dopiero w 1996 roku, podczas prac remontowych na wieży kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Głogowie Młp., został przypadkowo odnaleziony wśród stojących tam starych chorągwi. Przeniesiono go do budynku Straży Pożarnej, a od kilku lat znajduje się w głogowskiej szkole.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.