ZBLIŻAJĄ SIĘ WALENTYNKI

14 lutego to niewątpliwie dzień zarezerwowany dla zakochanych. W tym dniu, w sposób szczególny dajemy wyraz swoim uczuciom do drugiej połówki. Wyznajemy sobie miłość, wysyłamy okazjonalne kartki lub obdarzamy się upominkami. Skąd wzięło się to święto? Jak jest obchodzone dziś?


Jego nazwa pochodzi od nikogo innego jak od św. Walentego, który był patronem zakochanych, chorych na epilepsje oraz choroby nerwowe. Był on także biskupem i męczennikiem rzymskim. Uzdrowił chorą na ślepotę córkę jednego ze sług cesarza, przez co doprowadził do nawrócenia całej jego rodziny, lecz rozgniewał bardzo władcę, który rozkazał go pobić, a następnie ściąć. W miejscu, gdzie został on pochowany, papież Juliusz I rozkazał wybudować bazylikę. Św. Walenty już za swojego życia słynął z udzielania ślubów zakochanym – często bez zgody ich rodziców.

Jednak Walentynki zyskały miano święta zakochanych dopiero w czasach średniowiecza. Pasjonowano się wówczas żywotami świętych i czczono ich relikwie podczas organizowanych pielgrzymek. Święto to, największą popularność zyskało w Anglii oraz Francji, gdzie 14 lutego dziewczęta próbowały odgadnąć, kim będzie ich przyszły mąż. Już od XVI wieku, w tym dniu ofiarowywano kobietom kwiaty. Cała tradycja rozpoczęła się od święta, które zorganizowała córka króla Francji Henryka IV. Każda z obecnych na nim dziewczyn, otrzymała wówczas bukiet kwiatów od swojego kawalera. Jednak najbardziej zobowiązaną osobą do wyznania miłości przez wysłanie czułego liścika swojej ukochanej był każdy narzeczony. Nazwano go wtedy „walentynką”. Uważano, że taki list miłosny jest najbardziej romantyczną formą okazywania uczuć. W roku 1800, Amerykanka Esther Howland zapoczątkowała tradycję wysyłania gotowych już kartek walentynkowych, które znamy do dziś.

Obecnie, obok wspomnianej walentynki wręczamy sobie prezenty lub spędzamy miło wieczór przy wspólnej kolacji z drugą połówką w towarzystwie zapalonych świec. Wszystkim, którzy znaleźli już swoją bratnią duszę oraz tym, którzy mają to jeszcze przed sobą, życzymy udanych walentynek!

We wszystkich mowach i w języku duszy
Nad wszystkie są dwa słowa,
Jak w kroplach rosy po suszy,
W nich skarb żywota się chowa.
Jak dwie perełki w oceanie życia,
Jak dwie gwiazdeczki na niebie,
Świecą nam do powicia
Dwa słowa – kocham ciebie.

[J.I. Kraszewski]

Każdy nowy dzień jest kwiatem
Który zakwita w naszych rękach
Tam gdzie się kocha, nigdy nie zapada noc.
Serce to cząstka człowieka,
Które tęskni, kocha i czeka.
[Adam Mickiewicz]

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.