ZEBRANO PRAWIE 40 LITRÓW KRWI

W ubiegłą niedzielę – 7 lipca, odbyła się już  24. zbiórka krwi zorganizowana pod hasłem Ognisty Ratownik – Gorąca Krew, w ramach, której po raz 10 zorganizowano także Rejestrację Dawców Szpiku DKMS. Dzięki zaangażowaniu strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Huciska, udało się zebrać prawie 40 litrów krwi.


We współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, przygotowano dwa punkty, w których można było dokonać donacji. Jak zwykle, jednym z nich był Mobilny Krwiobus z Rzeszowa, drugim natomiast “punkt polowy”, gdzie w tym samym czasie krew mogło oddać nawet do 4 osób.

Zbiórka zakończyła się satysfakcjonującym wynikiem, bowiem łącznie zarejestrowało się 113 osób, z których krew mogło oddać 86 osób. Dzięki nim, zebrano 38,7 litrów krwi. Pozostałe 27 osób, nie mogło zostać dawcami ze względów zdrowotnych. Do grona Dawców Szpiku Fundacji DKMS dołączyły 23 osoby – mówią strażacy z OSP Hucisko.

Podczas zbiórki, strażacy z Głogowa Młp., Palikówki, Raniżowa oraz Komendy Powiatowej PSP z Łańcuta zadbali o atrakcje dla dzieci i dorosłych.  Zorganizowali między innymi pokazy sprzętów ratowniczych oraz możliwość przepłynięcia pobliskiego stawu łódką, która na co dzień wykorzystywana jest do prowadzenia działań ratowniczych. Na miejscu znajdowała się również Karetka SaniTrans Polska z wyposażeniem medycznym, którą można było zobaczyć od środka.

W organizację zaangażowała się także stadnina Koni w Leśnej Woli, gdzie odbywała się zbiórka. Dzieci miały możliwość przejażdżki konno oraz bryczką. Do dyspozycji najmłodszych była także dmuchana zjeżdżalnia oraz dbający o rozrywkę  animatorzy. Specjaliści z Centrum Medycznego “Medyk” w Rzeszowie, badali poziom cukru we krwi, ciśnienie tętnicze oraz analizowali skład ciała z konsultacją dietetyczną. O catering zadbała restauracja Gusto w Głogowie Młp. Tradycyjnie już, w zbiórkę włączyli się także motocykliści z Ronin Riders Rzeszów, Krokodyli znad Nilu Kolbuszowa oraz Knight Riders Rzeszów. Odbyło się także szkolenie z pierwszej pomocy z wykorzystaniem Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED), które poprowadził p. Wojciech Kaniuczak – Ratownik WSPR w Rzeszowie.

Organizatorami wydarzenia byli: Ochotnicza Straż Pożarna w Hucisku, Stadnina Koni Leśna Wola oraz 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej w Rzeszowie.

Już dziś, zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej gminy do Huciska, gdzie 8 września odbędzie się jubileuszowa – XXV zbiórka krwi, organizowana pod hasłem Ognisty Ratownik – Gorąca Krew. 

zdjęcia: Konrad Bosak

 

 

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.