JUBILEUSZ 15-LECIA ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „HANKA”

Mija 15 lat działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Hanka”. Tancerze, muzycy, wokaliści i goście hucznie świętowali Jubileusz Zespołu podczas dwóch koncertów galowych, które odbyły się  w sali widowiskowej Miejsko Gminnego Domu Kultury im. F. Kotuli w Głogowie Młp.


Na scenie zaprezentowało się prawie 140 osób w tym obecni tancerze, absolwenci, muzycy i wokaliści. Artyści w barwnych strojach zaprezentowali prawdziwy kunszt tańca ludowego. Skoczne polki, żywiołowe krakowiaki, energetyczne tańce rzeszowskie, lubelskie, przeworskie i żywieckie wzbudziły wielki podziw publiczności. Absolwenci Zespołu zaprezentowali hopaka ukraińskiego, krakowiaka i kujawiaka z oberkiem, a grupa „V”, najstarsza wiekiem, z elegancją zatańczyła poloneza i tańce regionalne okraszone dużą dawką ludowych przyśpiewek. Tancerzom i grupie wokalnej towarzyszyła 18-osobowa kapela pod kierownictwem Mirosława Szpyrki.

Koncert zgromadził na sali zaproszonych gości, rodziny i sympatyków Zespołu. Zaprzyjaźnione delegacje zespołów składały serdeczne gratulacje i podziękowania. Gratulacje Zespół otrzymał także od Burmistrza Głogowa Młp. Pawła Baja, Dyrektora MGDK im. F. Kotuli w Głogowie Młp. Dariusza Lewandowskiego-Sochy, Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Głogów Małopolski Bożeny Woźny, Przewodniczącego Rady Miejskiej Aleksandra Jurka i radnych Rady Miejskiej, Dyrektor ZSO Doroty Depy oraz Dyrektor Szkoły Muzycznej w Głogowie Młp. Agnieszki Grzesik. Zarówno koncert jaki przygotowana wystawa na długo zapadną w pamięci tych, którzy razem z Zespołem chcieli przeżywać te wspaniałe jubileuszowe chwile. Reżyserię i oprawę choreograficzną koncertu przygotowała Edyta Śliwa, która z Zespołem związana jest od 2003 roku, tworząc układy choreograficzne i kierując pracą całego Zespołu. Jest wieloletnią tancerką Zespołu „Igloopolanie” w Dębicy, ZPiT „Karpaty” oraz tancerką i wieloletnim instruktorem ZPiT „Resovia Saltans” w Rzeszowie, pedagogiem i choreografem tańca ludowego.

15 lat działalności ZPiT „Hanka” to setki koncertów w kraju i poza jego granicami prezentujących polski folklor na wysokim poziomie czego dowodem są liczne nagrody. Do najważniejszych z nich należą: Nagroda Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie folkloru oraz nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności i krzewienie polskiej kultury ludowej w kraju i poza jego granicami.

Obszerny wywiad z Edytą Śliwą – kierownikiem artystycznym i choreografem ZPiT „Hanka” oraz Mirosławem Szpyrką – kierownikiem kapeli i grupy wokalnej do przeczytania w bieżącym numerze Ziemi Głogowskiej (4/2017).

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Jubileuszu:

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content